preloader

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe

Punkty spustowe (ang. trigger point) są to łatwo wyczuwalne, bolesne zgrubienia w obrębie mięśnia lub powięzi. Uciskanie takiego miejsca powoduje tkliwość oraz ból, który może być rzutowany lub promieniujący. Promieniowanie bólu oznacza, że ból dotyczy zarówno miejsca uciskanego jak również jego okolicy(promieniowanie) lub miejsc odległych (rzutowanie). Należy wiedzieć, że nie wszystkie punkty w obrębie tkanek, które są wrażliwe na dotyk lub bolesne to punkt spustowy.

Najprostszą formą uwalniania mięśniowo–powięziowych punktów spustowych jest leczenie uciskiem i masażem. Warunkiem skuteczności przeprowadzonej terapii jest odszukanie punktu, który wyzwala zdecydowanie najbardziej dokuczliwe objawy. Ucisk miejsca spustowego utrzymywany jest do czasu ustania bólu - po tym okresie następuje normalizacja cyrkulacji krwi oraz chłonki, co znacznie poprawia metabolizm i wpływa na rozluźnienie mięśnia.

Równie często, jak leczenie przez uciskanie stosowane jest nakłuwanie – suche igłowanie. 

Zobacz także:

Voucher

Masaż w gabinecie Body Relax to idealny prezent dla bliskiej nam osoby, pracownika lub partnera biznesowego

Jeśli nie masz pomysłu na niepowtarzalny prezent dla bliskiej Ci osoby, nie chcesz znowu kupować kwiatków, czekoladek czy tych samych kosmetyków kup zaproszenie na dowolny masaż lub zestaw zabiegów a obdarowana osoba na pewno będzie zadowolona.

Kup Voucher